"Kupanga ni Kuchagua"

Kila mwanadamu ana mamlaka ya kubadilisha maisha yake kwa kutumia mazingira aliyo nayo! Mipango mibovu ya maisha yake husababisha maisha yake kuwa mabovu na Mipango bora ya maisha yake husababisha maisha yake kuwa Bora. Hivyo basi chagua maisha yako unataka yaweje?

Saturday, April 08, 2006

Azimio la Dodoma, ndio msimamo wetu!


Hivi karibuni kilifanyika kikao cha wanamtandao wa magazeti tando, katika kikao hicho kilichofanyika mjini Dodoma kilipitia na kuweka taratibu mbalimbali ambazo zinashauriwa kufuatwa na wanamtandao popote pale Duniani.

Soma hapa maazimio ya kikao hicho.

Katika picha hapo juu, kutoka kushoto ni Regnard Simoni, Hudson Kazonta, Martha Beatrice Mtangoo na Kipande ya jitu Mr. Mark Msaki, ambapo baada ya kikao wanamtandao walikuwa wakijadiliana baadhi ya mambo kwenye Kompyuta. (Picha kwa hisani ya Ibrahim Joseph)

7 Comments:

  • At 7:04 PM GMT+3, Blogger Boniphace Makene said…

    yaani huko Dodoma mnatamba sana na kubadili mahekalu yenu. Ngoja tu na mimi nawasoma soma, lakini pongezi sana washkaji kwa kazi ya kuunda azimio. Hili litabaki katika historia ya maisha yenu. Wengi tulkibaki na mawazo lakini ninyi mmepiga hatua. Mmegusa kabisa mazungumzo yangu ya jana na Mwaipopo na kila jambo mmeweza kuliweka bayana. Haya hamjanambia nani aliongoza kikao. Katibu na nini yafuatayo.

     
  • At 9:38 PM GMT+3, Blogger Bwaya said…

    Kaka asante sana kwa kunitembelea. Nimepitia pitia nyumbani kwako, nataraji kurudi tena baadaye kidogo. Kazi nzuri.

     
  • At 11:33 AM GMT+3, Blogger charahani said…

    Hudson,

    Hongereni sana kwa kupitisha azimio la Dodoma. Nimekuwa nikilisoma kuanzia mwishoni mwa wiki hakika kazi nimeiona na msingi umelala ambao bila shaka juu yake litajengwa hekalu zito la Wanablogu.

    Mliyopitisha ni ya msingi sana na yakifuatwa bila shanga tutasonga mbele sana katika ulimwengu huu wa wanablogu

     
  • At 2:57 PM GMT+3, Blogger Innocent said…

    Hongereni sana, ninawafuatilia sana.Nitakuja Dodoma mwezi July, hivyo msinisahau.

     
  • At 12:37 AM GMT+3, Anonymous Anonymous said…

    Just as the gods used WWII to justify an influx of new technologies, including the voice in your head, so will they use the impending pestilence which kills over half the world's population to justify historical medical advances, including the "cure of aging", initiating the "1000 years with Jesus on Earth", despite biotechnology already accomplishing these goals.
    We've seen this tactic used recently with AIDS, targetted at homosexuals and blacks in Africa with the biotechnology product. The gods control everything on Earth, and althugh sold AIDS to your enemies as revenge, their real purpose was to enlighten you regarding sex:::Back-handed help. It was very effective with homosexuals in the USA, but sex is among the most powerful temptations with Africans. Remeber it is always the gods:::Slavery, AIDS, drive-bys, crack babies, pimps prostituting 10 year-old girls. And, contrary to your belief the victim doesn't go anywhere, they are reincarnated back to Earth like everyone else when we die.
    Then, as promised, The End will come with fire::::Global tectonic subduction.

    There was a very real perception that bi-racial was much worse for the white than it was for the person of color. The liberal culture, which was designed and promoted with the god's tools to achieve their Apocalyptic goals, screamed racism when there was a very reasonable explanation for this reality::::
    In this white punishment known as the United States the person of color has already adopted the disfavors/temptations intended for another race. But by associating/mating with a person of color the white is newly adopting the disfavors of another culture.
    And this is the reason why people of color are not welcome in the United States. The gods control everything:::The perception they want to create, the thoughts they want you to have.
    People of color can't recover from absorbing the temptations from two cultures. And why they become more and more like so many blacks in America:::Veterans at absorbing the temptations of two cultures.
    To further illustrate this is why California's educational system/funding was ranked #1 when California was white:::Education being the basis of the affluent economic system. Now even public higher education has become unaffordable.

    Don't forget the lessons the 'ole white preacher taught:::Dancing is a sin, spare the rod spoil the child.
    The gods used the liberal tool to ridicule away so many taboos, paving the way for the decay of society and ultimately the End Times::::::
    Black behavior was controlled by the KKK. Men's behavior was controlled by marriage for thousands of years.
    When married by 15 men never gained the taste of promiscuity. Once the gods used the budding liberalism tool the men set the tone for the deteriorating enviornment centered around their gross disfavor.
    Women's relinquishing control of pre-arranged marriage will be what costs mankind everything in The End. It's all their fault. Men are pigs, essentially just primally responsive disfavored beings who if given the freedom will abuse based on the impulses the god's push them into. Whereas under pre-arranged marriage this behavior was contained now the promiscuous fraternity house epitomizes the pinnicle of what a "real man" should be like. And sadly the women fall into line.

    The gods behave monsterously in the course of managing Planet Earth but they demand people be good if you are to have a chance to ascend in a future life.
    Not only is doing the right things important (praying, attoning for your sins, thinking the right way:::accepting humility, modesty, vulnerability), so is avoiding the wrong things important as well:::"Go and sin no more".
    You NEED active parents who share wisdom to have a real chance to ascend into heaven in a future life, and you MUST be a good parent as well to have that opportunity. Once your children have been raised something changes, something has been decided about you. This is exactly that.

     
  • At 8:24 PM GMT+3, Anonymous Vimax Canada said…

    Nice blog and article, thanks for sharing. However want to statement on few common issues, The website taste is great, the articles is in point of fact excellent

     
  • At 2:53 PM GMT+3, Blogger putra rantau said…

Post a Comment

<< Home